Kat irtifakı nedir? Neden önemlidir?

Ev almayı düşünüyor hatta ev satın alırken de bir miktar konut kredisi kullanmak istiyorsanız kat irtifakı, iskân belgesi ve kat mülkiyeti yükümlülüklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Kat irtifakı, inşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde sizin almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu demektir. Yani siz diyelim ki 5.000 m2 bir arasa üzerinde 100 eşit daireden oluşan bir sitede 1 daire aldınız, yani sitenin 1/100’ü 50 m2 arsa sizin oluyor ve kart irtifakı tapusunda aldığınız daireye ait 50 m2 arsa olarak belirtiliyor. Tapu dairesinden alınan bu tapuda, ortada daire olmamasına rağmen, yapılacak tüm dairelerin adres ve kapı numaraları belediye tarafından belirleniyor.

Kısaca kat irtifakı tapusu, inşaatı henüz başlamamış ya da inşaat halindeki ev için, müteahhit ile evi satın alan arasında yapılan karşılıklı bir anlaşmadır ve tapu dairesinden alınır. Tarafların bu belgeyle birbirleri hakkında yükümlülükleri vardır. Bu belgeyle müteahhit binanın özellikleri, metrekaresi, modeli vs. hakkında taahhüt verirken, evi satın alan da ödemeler konusunda söz vermiş olur.

Alacağınız gayrimenkul için konut kredisi kullanacaksanız eğer kat irtifakının mutlaka olması gerekir çünkü konut kredisi kullanırken bankalar kat irtifakı olmayan eve kredi vermiyor.