60-30-10 Alan Düzenleme Kuralı

Bu kavram üçü klasik kuralını izler (aynı zamanda pazarlamadan, çiçek düzenlemelerine, yazmaya kadar her şeyde kullanılır). Bu durumda, bir odaya denge ve derinlik eklemek için üç renkli aile kullanılır.

Ancak kesin bir matematik formülü gibi düşünmek yerine, uyumlu görünen ve hissettiren bir oda inşa etmeye yardımcı olmak için farklı tonlarda üç renkten oluşan bir palette yapmanın eğlenceli bir yolu olduğunu düşünün.

  • Bir odanın%60’ı duvar alanı ve büyük parçalarından oluşur. Odanın rengi baskın bir duvar rengiyle elde edilir- boya veya duvar kâğıdı, ayrıca döşeme veya büyük halılar ve büyük mobilya.
  • Bir odanın%30’u vurgulayıcı mobilyalar, alan halıları, ahşap kaplamalar, tekstiller, vs..’dir (buradaki anahtar, odayı ilginç ve dikkat çekici tutmak için bu vurgu rengin tonlarını değiştirmektir)
  • %10 dekor, sanat eseri ve daha küçük nesnelerle çeşitlilik gösterir. Bu, sizin genel renk ailesinin bir parçası olmak zorunda olmayan ancak onları çevreleyen renkleri tamamlayacak ve vurgulayacak olan aksan renginizdir. Küçük ve canlı renk patlatmaları, göze çarpar ve çok fazla baskın olmadan yaşam alanınıza renk katar.