Evinizdeki Karanlık Alanlara Pratik Çözümler

Gün ışığının insanın ruh halini etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış, enerji seviyesi ve hatta iştahı üzerinde bile etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden güneşli günlerde kendimizi mutlu hissederken, bulutlu ve karanlık bir havada daha karamsar olabiliyoruz. Güneşli bir günde bile evimiz yeterli güneş ışıklarını almıyorsa bu enerjiyi hissetmemiz oldukça zorlaşır.

Evinizin pencereleri yeterince büyük değilse ya da etrafınızdaki binalardan dolayı eviniz yeterince gün ışığını almıyorsa bazı düzenlemeler yaparak daha aydınlık bir yaşam alanı elde edebilirsiniz. İşte sizin için birkaç püf nokta:

Aynalardan Yardım Alın

Aynalar, dışarıdan gelen ışığı yansıtma konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Yeterli ışık almayan odalarınızda camın karşısına veya yanına büyük bir boy aynası yerleştirerek, dışarıdan gelen ışığı yansıtarak odanızın daha çok aydınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Farklı Aydınlatma Türleri Kullanın

Odanızda sadece tavan avizesi kullanmak yerine aplik, spot, lambader gibi aydınlatma türleri ile bir arada kullanabilirsiniz. Lambaları eşyalara ve duvara doğru yerleştirerek doğal bir ışık dağılımını elde edebilirsiniz.

Dekorasyonda Açık Renkler Tercih Edin

Beyaz, krem ve fildişi gibi açık renkler odalarınızın daha geniş ve aydınlık görünmesini sağlar. Bu yüzden koyu renk yer döşemesi, mobilya, halı, perde ve duvar boyalarınızı açık renklerle değiştirdiğinizde faydasını göreceksinizdir. Ayrıca dışarıdan gelen ışığı alabilmek için odalarınıza camlı ve beyaz renkli kapılar da monte edebilirsiniz.

Minimalizmden Faydalanın

Aydınlatmak istediğiniz alanda olabildiğince az eşya bulundurmaya özen göstererek gölgelerden kurtulabilirsiniz. Boydan kitaplık ve vitrinlerin yerine dolap içi ya da tavana yakın raf gibi depolama çözümleri kullanabilirsiniz.

Desenli Eşyalardan Uzak Durun

Desenli ve dokulu malzemeler yaşam alanınızı daha küçük ve karanlık görünmesine neden olacaktır. Bu yüzden odanızdaki perde, kırlent gibi ev tekstili ürünlerinin açık tonlarda, desensiz olmasına dikkat edebilirsiniz.