Doğa ile İç İçe Olmanın Sağlığınıza 3 Yararı

Doğa ile iç içe olmanın çoğumuz üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğunu sadece bizler değil, University of Minnesota ve Colorado State University gibi pek çok köklü eğitim kurumunun yayımladığı makalelerle de doğruluyor.

Peki, doğayla iç içe yaşamanın sağlığınız üzerinde nasıl etkisi oluyor öğrenmek ister misiniz? O zaman blog yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Stresi Yenin, Rahatlamanın Tadını Çıkarın

Günlük hayatın koşturması, iş hayatı derken bir çoğumuz maalesef ne kadar istemesek de pek çok durum yüzünden strese maruz kalıyoruz. Kendimizi kaygılı ve mutsuz hissettiğimiz bu zamanlarda yapmamız gereken en önemli şeylerden biri de doğada zaman geçirmek. Doğa ile ne kadar iç içe olursak stres seviyemizin azaldığına şahit olacaksınız.

Çünkü, doğa ile iç içe olmak bir bakıma meditatif bir eylemdir. Beyninizi dinlendirmek, sizi strese sokan düşüncelerden arındırmak ve sinir sistemi aktivasyonunun azalıp daha rahat hissetmenizi sağlamak, doğanın insanlar üzerindeki etkileri arasında kabul ediliyor.

 

Güçlü ve Sağlıklı Bedenlere Sahip Olun

Doğa ile iç içe olmak, güzel bir manzarayı seyretmek sadece stresinizi değil, stresten kaynaklı fizyolojik etkileri de azaltır. Yapılan araştırmalara göre güzel manzaralar gören hastaların sağlık durumunun iyileştiği gözlemlenmiştir.

 

Daha Sağlıklı İlişkiler Kurun

Yapılan araştırmalarda doğa manzaralarının ayrıca insanların beyninde empati ve sevgi alanlarında olumlu hareketlenmeler sağladığını göstermiştir. “Birlik duygusu” olarak adlandırabileceğimiz bu durum hem doğanın bir parçası olduğumuzu anlamamızı hem de kendimizle daha sağlıklı bir ilişki kurmamızı sağlıyor.