Gayrimenkul Sektörü Hızla Büyümeye Devam Ediyor!

Türkiye genelinde 2017 Mayıs ayı konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre % 1,5 artış kaydetmesi bizlere gösteriyor ki, konuta olan talep hızı kesilmeden artmaya devam ediyor. Mayıs ayında toplam 116 bin 558 konut satıldı. Devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri ve hayata geçirilen yeni kampanyalar ile gayrimenkul sektörü ivme kazanırken, tapu harçları ve damga vergisindeki indirimlerle birlikte konut alımı için harekete geçen gayrimenkul yatırımcısı, Türk ekonomisinin bir anlamda bel kemiğini oluşturdu. Bu da gayrimenkul sektörünün geleceğinin artık çok daha parlak olduğunu gösteriyor.

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 arttı. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı ise Suudi Arabistanlı vatandaşlara yapıldı.

Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı satışların artmasında etkili olurken, referandum sonrası yabancı yatırımcının Türkiye’ye akın ettiğini söyleyebiliriz. Ekonomideki iyiye gidiş hem yabancı yatırımcıyı hem de yerli yatırımcıyı harekete geçirdi.
Konut sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyalar ile canlanan gayrimenkul sektörü, yatırımcının kazançlı çıkmasını sağlıyor. TÜİK tarafından açıklanan son rakamları değerlendirdiğimizde gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olmaya devam edeceğini görüyoruz.