Sürdürülebilir Bir Ev Nasıl Olmalı?

Sürdürülebilirlik; üretim, çeşitlilik ve tüketimin devamlılığı sağlanırken insanlığın yaşamının daimi kılınabilmesidir.

Üzerinde yaşadığımız ve bizlere ev sahipliği yapan dünyamıza, en iyi şekilde bakmamız gerekiyor. Bunun için gün içerisinde vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz yaşam alanlarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle işe başlayabiliriz.

Sonuçta biz doğaya ne verirsek, doğa da karşılığını bizlere kat kat verecektir.

İşte 5 adımda daha sürdürülebilir ve çevreci bir ev için gerekenler;

Sıfır Atık

Sıfır atık kısaca, israfın önlenmesini ve kaynakların daha verimli kullanılmasını amaçlayan, atık yönetimi felsefesidir.

Sıfır atık sayesinde;

  • Havaya salınan gaz miktarında azalmalar olur.
  • Canlılar için olan riskler azalır.
  • Atık depolama alanlarında tasarruf sağlanır.
  • Gelecekteki nesiller için daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakma yolunda adımlar atılmış olur.

Su Kullanımını Azaltma

Evlerinizde uygulamaya başlayacağınız birkaç temel değişiklikle, su kullanım oranınızda azalmalar meydana getirebilir ve bu sayede de su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Tasarruflu Ampuller

Halk arasında “kompakt floresan” olarak da bilinen tasarruflu ampuller, normal bir ampule göre yaklaşık 5 kat daha az enerji harcarlar. Bu sebepten ötürü enerji tasarrufu sağlaması açısından tasarruflu ampul kullanmak önemlidir.

Vampir Cihazlar

“Vampir Cihaz” tanımı, kapalı olduğu zaman bile çok fazla oranda elektrik tüketen cihazlar için kullanılmaktadır. Açık olmayan cihazların çok fazla ve gereksiz enerji harcamasından dolayı, kullanılmayan cihazların prizlerden çıkarılması büyük oranda elektrik tasarrufu sağlayacaktır.

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Elektrik üretimi için petrol, doğalgaz ve kömüre olan bağımlılığı azaltır. Bu fosil yakıtlar hava, su ve toprağı etkileyen zararlı emisyonlar üretir ve küresel ısınmayı etkilerler. Bu sebeplerden dolayı da evlerinize kurulumunu sağlayabileceğiniz güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden faydalanabilir ve dünyamızın olumsuz etkilenmesinin bir adım önüne geçilmesinde etkili olabilirsiniz.