Yapılarda Beton Kalitesinin Önemi

Beton nedir?

Dünyadaki her insan için her yıl üç ton beton kullanılıyor. Bu, onu dünyada en çok tüketilen malzemelerden biri yapıyor ve sudan sonra ikinci sıradadır. Beton üç elementten oluşur; çimento, su ve agregalar. İlk ikisi agregaları sertleştiren ve birbirine bağlayan bir macun oluşturur. Elde edilen betonun mukavemeti, su/beton oranı kullanılarak ölçülebilir.

building-gaafbc_image

Birden fazla malzeme, agrega olarak tanımlanabilir ve çeşitli şekillerde sınıflandırılır. Birincil agregalar, ilk kez kullanılan ve doğrudan çıkarılmış veya taş ocağından çıkarılan malzemelerdir; ikincil agregalar, daha önce hiç kullanılmamış diğer işlemlerin yan ürünleridir. Önce ve geri dönüştürülmüş agregalar, örneğin inşaat veya yıkım atıkları gibi yeniden kullanılan malzemelerdir.

Betonun temel kullanım alanları

building-g5916a1d0f_image

Mukavemeti ve dayanıklılığı göz önüne alındığında beton, inşaat endüstrisi için en çok tercih edilen malzeme haline geldi ve birçok sektörde birden fazla kullanıma sahip. Beton hemen hemen her yerde bulunur; binalardan yollara, su depolama ve ulaşıma, barajlar ve köprüler gibi büyük ölçekli inşaatlardan bordür ve kanalizasyon gibi daha küçük ürünlere kadar. İnşaatlarda ana malzeme olarak veya su, yangın veya ses yalıtımı gibi özel amaçlar için kullanılabilir.

Bloklar, maksimum dayanıklılık sağlamak için yüksek dayanımlı beton kullanır ve çoğu zaman ömür boyu garantiye sahiptir. Ancak bunun mümkün olmasını sağlamak için, içlerinde kullanılan tüm malzemelerin bilinen bir kaynaktan alınan en yüksek kalitede olması gerekir.

Kaliteli betonun önemi

pexels-expect-best-image

Basitçe ifade etmek gerekirse, beton bir inşaat malzemesi olarak kullanılır (diğer tüm yapı malzemelerinin toplamından iki kat daha fazla) bu nedenle belirli uygulamaya bağlı olarak hava, su ve insan kullanımı gibi basınçlara dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Standartların altında beton üretimi, malzemelerin normalde beklenenden daha kısa bir süre içinde değiştirilmesi gerekiyorsa, müşteri için yalnızca bir maliyet etkisine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda betonun nerede kullanıldığına bağlı olarak, aynı zamanda çok gerçek bir maliyet olacaktır. Düşük kalitenin parçalanması veya çökmesi durumunda insan yaşamı için riskli durumlar ortaya çıkabilir.

Beton işiyle ilgili kaliteden bahsederken, bitmiş görünümü, sağlamlaştırmayı veya yerleştirmenin doğruluğunu içerebilir. Bütün bunlar önemli olmakla birlikte, kalite çok daha derinlere inmektedir. Beton kalitesi, yapıyı desteklemek için gerekli olan uygun dayanımları, beton karışımı tasarım bileşenlerini, istenen bitişleri ve inşa edilebilir işi belirleme ihtiyacını belirlerken projenin konseptinden itibaren planlanmaya başlar. Betonla inşa ederken, tasarım parametrelerinin karşılandığından emin olmak için güçlendirme gereksinimlerinin, aksesuar gereksinimlerinin, istenen ve elde edilebilir dayanımların, kullanılan malzemelerle ilgili geçmiş verilerin, malzemelerin doğru yerleştirilmesinin ve periyodik eğilim güçlerinin izlenmesinin doğru bir şekilde anlaşılması hayati önem taşır.

Mukavemete ek olarak, beton toleransı da önemlidir. Betonun konsolidasyonu ve donatı kaplaması, yerinde çalışmanın ve gerekli yapısal düzeltici eylemin kaldırılmasını önlemek için çok önemlidir. Düzlüğün son derece önemli olduğu yerlerde kullanılan otomatik ekipmana sahip büyük depolar gibi alanın gerekli kullanımına bağlı olarak plaka yerleşimleri belirli bir düzlük seviyesi gerektirebilir. Beton inşaat projelerine girişmeye hazırlanırken, son kullanıcı için mümkün olan en yüksek kaliteyi üretmek için uygun malzeme ve ekipmanın kullanılmasını sağlamak için uygun bir ön planlama yapmak önemlidir.

Çoğu inşaatın temeli olarak, kaliteli bir kurulum sağlamak için konseptten tamamlamaya kadar betonun tüm yönlerini anlamak son derece önemlidir.