20. Yüzyıla Yön Veren 5 Mimar

20. yüzyıl mimarisinde modern hareketin kahramanları olarak tarihe geçmiş 5 mimari ve onların eserlerini sizler için inceledik.

 

Das Canoas House – Oscar Niemeyer

20.yüzyıl mimarisinde karşımıza birçok mimari akım çıkıyor. Bunların başında ise Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer’in 1951’de kendisi için tasarladığı, modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Das Canoas House yer alıyor.  Heykelsi kıvrımları, organik formları ve minimalist çizgileriyle öne çıkan ve doğa ile bütünleşen bu ev, bugün mimarın çeşitli sergilerine ev sahipliği yapmak amacıyla halka açılmıştır.

 

 

Villa Mairea – Alvar Aalto

Finlandiyalı mimar Alvar Aalto’nun 1939’da Harry ve Marie Gullichsen çifti için mimarisini gerçekleştirdiği Villa Mairea, günlük yaşamın ve doğanın izlerini taşıyor. Açık planlı kurgular, mutlak sadeliği arayan iç mekân aritmetiği, doğadan ilham alan renkler, kıvrımlı hatlar ve natürel malzemeler bu evin mimari şifreleri arasında.

 

 

Case Study House No.8 – Charles & Ray Eames

Tasarımın altın çifti olarak tarihe geçen Charles ve Ray Eames’in 1945’te Arts&Architecture dergisinin Case Study House programı için tasarladıkları bu ev sonrasında kendi yaşam kozaları ve stüdyoları olarak hizmet etmiştir. Kurgusunda endüstriyel yaklaşım ile doğanın uyumlu birlikteliğini gözler önüne seren Eames evinin mimarisinde prefabrik malzemeler kullanılmış. Case Study House No.8, geleneksel Japon mimarisinin, yüzyıllardır sessizce doğada var olma tecrübesinden bazı oran ve elemanları ödünç almıştır.

 

 

Falling Water House / Frank Lloyd Wright

Organik mimarinin başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilen 1935 tarihli “Falling Water” Şelale Evi mimar tasarımcı Frank Lloyd Wright’ın imzasını taşır. Mimarlık tarihinde suyun mimarinin içinden aktığı en çarpıcı örneklerden biri olarak kabul edilir. Pennsylvania Ohiopyle’de Edgar J. Kaufmann için inşa edilen ev, kurgusunda ham dokular ile natürel malzemelerin başarılı birlikteliğini sunarken doğa ile gerçek bir bütünlük ve uyum sergiler.