Amerika’nın Sıra Dışı Yapıları

Amerika’da yer alan mühendislik harikası mimari yapılar, görenleri kendisine hayran bırakıyor. İşte Amerika’nın en sıra dışı 10 mimari yapısı…

1. Wonderworks Güzel Sanatlar Müzesi-Orlando

Tasarım harikası binaların başında bir evin başka bir eve düşmesini anımsatan görüntüsü ile Wonderworks Güzel Sanatlar Müzesi geliyor. Mimarisi ters olan bu binanın içi de dışı gibi ters. Ücretsiz olan bu müzenin içerisinde eski sihirbazlık malzemelerini de görebilirsiniz.

2. Kansas Halk Kütüphanesi-Missouri

İnşası 2004 yılında tamamlanan bu sıra dışı kütüphanenin amacı, insanları tekrar okumaya ve kitaplara yönlendirmek. Dış cephesi ile raflara dizilmiş kitapları andıran kütüphanede aynı zamanda çeşitli kitap sergileri ve okuma aktiviteleri düzenliyor.

3. Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi-Colorado

1959 yılında yapımına başlanan bu olağanüstü modern görünümlü kilisenin yapımı 1963 yılında tamamlandı. Kendine özgü bir estetik sunan bu kilise üçgen ve dik formuyla bölgenin cazibe merkezlerinden biri konumunda.

4. Longaberger Binası-Ohio

Uzmanlığı tahta piknik sepetleri olan firma Longaberger tarafından tasarlanan ilginç yapı 7 katlı. Firmanın genel merkezinin de içinde bulunduğu bu bina kimliğiyle hayli örtüşen enteresan yapıların başında geliyor.

5. Atlanta Falcons Stadyumu-Atlanta

1.2 milyar dolara mal olan bu stad oldukça pahalı bir çatı sistemine sahip. 2017 yılında açılması planlanan yapı, 8 adet çatı kanadının 8 dakika içerisinde kapanması ile adeta kamera lensi görüntüsüne sahip. Yarı saydam malzemelerin kullanıldığı stadda çatı kapalı olsa bile içerisi ışık alabiliyor.

6. Port Mann Köprüsü-Surrey

2012 yılında hizmete açılan ve 1.93 milyar doları bulan maliyetiyle köprüde ayakta durması için 288 adet kablo kullanıldı. 2 km uzunluğundaki köprü Kuzey Amerika’daki en uzun 2. köprü konumunda.

7. Dünya Ticaret Merkezi-New York

11 Eylül saldırıları sonucu ikiz kulelerin yerine yapılan bu gökdelen 541 metre yüksekliği ile Amerika’nın en uzun binası olma unvanını elinde bulunduruyor. Çelik yapısı ile en sağlam binalardan biri.

8. Körfez Köprüsü-San Francisco

Yapımı 12 yılda tamamlanan köprü 624 m uzunluğu ile dünyanın en uzun ve en geniş kendinden temelli asma köprüsü konumunda.

9. Route 520 Köprüsü-Seattle

2 milyar dolara mal olan Seattles Rotası 520’deki yüzer köprü, dünyadaki en uzun köprü olma özelliğini zaten taşıyor. Şimdi ekipler köprüyü elden geçirmek ve daha da uzun süre geçirmek için hazırlanıyorlar.

10. Fıçı Evler-Michigan

İlhamını bir çizgi filmden alan bu sıra dışı iki adet fıçı binanın büyük olanı 4,88 m uzunluğa sahip ve alt katı yaşam alanı üst katı ise yatak odası olarak kullanılmış. Küçük fıçı bina içerisinde ise bir mutfak bulunuyor.