Banliyö Hattı Güzergahında Yatırım Yapanlar Kazançlı Çıkacak!

İstanbul’un en önemli ulaşım hatlarından biri olan ve İstanbul Ankara yüksek hızlı tren hattına entegre edilmesi için kapatılan Gebze-Halkalı banliyö hattının yüzde 81’i tamamlanarak, güzergahta test lokomotiflerinin sürüşü başladı. Yıl sonu hizmete açılacak hattın, tam olarak devreye girdiğinde saatte 75 bin yolcu taşıyacak.

Dev projenin son hali hakkında açıklamada bulunan Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Halkalı’dan Gebze’ye mevcut banliyö hatlarının metro standardına getirilmesi ve Marmaray araçları kullanılmak suretiyle 77 kilometrelik güzergahta hiçbir aktarma olmadan 115 dakikada kat edilmesi anlamında çok önemli olduğunu belirtti.

Banliyö Hattı Gayrimenkul Fiyatlarını Doğrudan Etkileyecek!

İstanbul gibi bir metropolde raylı ulaşım hatlarının artmasıyla birlikte, metro yapılan bölgeler yatırımda ilk tercih haline geliyor. Raylı ulaşım güzergahında satılık daire fiyatlarında en yüksek artış yüzdesi gerçekleşirken, kira bedellerinde de ciddi artış yaşanıyor. Şu an Pendik-Ankara hattı arasında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren, sene sonu itibariyle Haydarpaşa’ya kadar gelecek olmasıyla birlikte, yatırımcı gözünü banliyö hattı güzergahına çevirdi. 42 duraktan meydana gelen bu güzergahtaki yerleşim yerlerinin metrekare fiyatlarında önemli etkiler yaşanacağı öngörülüyor.

Helis Yapı tarafından Kadıköy Selamiçeşme’de hayata geçirilen Helis Metro Home projesi de banliyö hattının yanı başında olmasının verdiği avantajla ulaşımda büyük bir kolaylık sağlarken, Anadolu Yakası’nın en seçkin mağazalarına, hastanelerine ve eğitim kurumlarına yakınlığı ile de yatırımcısına kazandırıyor.