Dünyanın En İlginç Kayıp Şehirleri

Geçmiş yıllarda oldukça popüler olan ve yaşamın tüm sıradanlığıyla devam ettiği bazı şehirler zaman içinde unutulmaya yüz tuttu. Time Dergisi yazarlarından David Plot, dünyanın en ilginç kayıp şehirlerini derledi. Listede Türkiye’den de iki şehir yer alıyor.

Geamana – Romanya

Roişa Poieni bakır madenine kadar rüya gibi bir şehir olarak varlığını sürdüren Geamana, madenden taşan sular sonucunda terk edildi. Roşia Poieni’den taşan siyanid dolu sular, köyün bulunduğu vadiyi bastı. Şehrin ekosistemi yok olurken eskiden köyün bulunduğu alan ise kırmızı bir göle dönüştü.

Nan Madol Kalıntıları – Mikronezya Federal Devletleri

Okyanusya’daki Mikronezya adalarındaki bu yerleşim birimi yüzyıllar önce terk edildi. Aynı zamanda bu şehir ünlü İngiliz yazar H.P. Lovecraft’ın çalışmalarını da etkilemiş.

Ani – Türkiye

Türkiye ile Ermenistan sınırında yer alan şehrin kıyısında Aras Nehri’nin Arpa Çay kolu bulunuyor. Taş duvarları, yarı silindirik kuleleri ile etkileyici bir görünüme sahip olan şehir, günümüzde unutulan şehirler arasına girdi.

Pripyat – Ukrayna

Çernobil tehlike çemberi içinde yer alan şehir, bir gecede terk edilmek zorunda kalındı. Kiev’in kuzeyinde konumlanan şehirde ancak radyasyon ölçen detektörler ile gezilebiliyor. Doğanın kendini onarması ve radyasyon seviyesinin zararsız hale gelebilmesi için 300 ile 1000 yıl arasında zaman geçmesi gerekiyor.

Neversink – Amerika Birleşik Devletleri

Kelime anlamı olarak “batmayan” anlamına gelen bu şehir 1798 yılında keşfedildi. Ancak şehir 1953 yılında rezervuara dönüştürülmesinin ardından terk edildi.

Gedi Ruins – Kenya

Kenya kıyılarının en gelişmiş kentlerinden biri olan Gedi Ruins, zaman içinde kayıplara karıştı.

Baia Kenti Batıkları – İtalya

Roma İmparatorluğu’nun Las Vegas’ı olarak adlandırılan şehirde, günümüzde yalnızca su altı dalışları yapılıyor.

Termessos, Antalya – Türkiye

Bin metrelik bir dağın üzerine kurulan bu şehir Game of Thrones dizisinden çıkmış gibi görünüyor. Şehir milattan önce 200’lü yıllarda su taşıma kanallarını kaybedince terk edilmek zorunda kalmış.