Herkesin Dikkatini Çeken Gotik Mimari

Yüksek pencereleri, sivri kemerleri ve yüksek tavanlı yapıları ile dikkat çeken Gotik mimarilere Avrupa seyahatinizde mutlaka rastlamış, önünde bir fotoğraf çekmişsinizdir. Sonsuzluğun işlendiği gotik yapılarda, Tanrı’yı ve sonsuzluğu anlatan mimari tasarım söz konusudur.

Mimaride Gotik stilin ilk kez ortaya çıktığı ve geliştiği yer, Fransa’nın kuzeyinde bulunan Paris ve çevresini kapsayan “Ile de France” bölgesidir. Akımın ilk örneği 1122 yılında Fransız tarihçi ve mimar Abbot Suger tarafından tasarlanan St. Denis Kilisesi olarak kabul edilir. Başlıca eserleri katedrallerdir ve bu üslup Batı Avrupa’da özellikle dinsel binalarda kullanılmıştır.

Gotik mimariyi diğer mimari formlardan ayıran vitray süslemeleri ile uzun ve sivri pencere kullanımı gibi bazı temel özellikler vardır. Gotik sanatın ön plana çıkan bu özellikleri, yapıların süslemesinde kullanılan heykel ve resim üsluplarını da etkilemeyi başarmış. Heykel ve resimler daha uzun ve gösterişli bir formda yapılmıştı.

Genellikle dini yapıların inşasında kullanılan Gotik mimarinin dünyadaki en meşhur örnekleri ise şunlardır:

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali, Paris/Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir yapıdır. Yapımına 1163 yılında başlanmış açılışı ise 1345’de yapılmıştır. Fransız Gotik mimari tarzı ile yapılmış olan katedral Ile De Cite’nin doğu kısmında ve Seine Nehri’nin kıyısında bulunur. 5 Nisan 2019’da çıkan bir yangın sebebiyle Katedralin büyük bir kısmı ağır hasar almıştır.

Köln Katedrali

Almanya’nın Köln kentinde bulunan, başlarda Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış bir ibadethanedir. Yapımına 1248 yılında başlanmış ve 632 yıl sürmüştür. 1880 yılında ise hizmete açılmıştır.

Mimarları; Master Gerhard, Ernest Friedrich Zwirner, Arnold Wolff, Barbara Schock Werner, Willy Weyres, Richard Voigtel, Friedrich Adolf Ahlert, Nikolaus Van Bueren’dir.

Canterbury Katedrali

İngiltere’nin en ünlü ve en eski Hristiyan yapılarından biridir. 597’de kurulan katedral, 1070 ile 1077 yılları arasında tamamen yeniden inşa edildi. 1988 yılında UNESCO tarafından dünya mirası ilan edildi. Mimarları; William Of Sens, Henry Yevele, William The Englishman’dir.

Old Town Bridge Tower

Prag, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan bir anıttır. Yapımı 1357’de, İmparator IV. Charles’ın yönetimi sırasında başlamıştır. Mimarı, Peter Parler’dir.

Milano Duomo Katedrali

Milano Katedrali, Lombardiya, İtalya’da bulunan bir yapıdır. Yapımına 1386 yılında başlanmış ve 1905’te tamamlanmıştır. Milano’nun en etkileyici yapısı olan katedral, şehrin simgesi sayılmaktadır. Avrupa’nın dördüncü büyük katedralidir.