İskandinav Stili Dekorasyon

En az eşya, en az renk, en sade odalar desek aklınıza ne gelirdi? Tabi ki İskandinav ev dekorasyonları! Yalın, gösterişsiz, minimal ama bir o kadar da şık ve zamanın ötesinde bir tarz olan İskandinav tarzı, ev dekorasyonunda da sıkça tercih edilir hale geldi. İskandinav tarzı dekorasyonun en önemli özelliklerinden biri, aşırı dikkat çeken, gözü yoran, sivri renkler ve tonlardan uzak durulmasıdır. Gri, bej, beyaz, toprak tonları ve açık renk ahşap tonları arasında seçebileceğiniz en temel renkler.

Uyum ve ahengin ön planda olduğu kombinasyonlar yapmaya çalışarak bunu bir adım daha öteye taşıyabilirsiniz. Yapacağınız dekorasyonun sonucunda ortaya çıkan mekânlar sanki doğanın bir parçasıymış gibi akıcı ve birbiriyle uyumlu görünmeli. El yapımı doğal malzemeler bu dekorasyonun ayrı bir özelliğidir.

Evlerin ışıklandırma sistemleri çok önemlidir. Genelde tavandan sallanmalı, uzun ve güçlü ışıklar ile odalar iyice aydınlatılır. Loş ışık tarzı İskandinav evlerinde pek kullanılmaz.

Özet olarak estetik görünen, soft renk tonlarında, kullanışlı olup çok yer kaplamayan tüm mobilyalar ve aksesuarlar İskandiav tarzı dekorasyonlarda kullanılabilir.