Rüyalarımızı Süsleyen Mimari Stil: Tudor Mimarisi

İsmini İngiliz Tudor Hanedanlığından alan ve 1485-1603 yılları arasında ortaya çıkan Tudor Mimarisi; günümüzde hala dünyanın belli bölgelerinde özellikle tercih edilmekte olan bir mimari akımdır. Tudor Mimarisi, Rönesans Mimarisinin İngilizler tarafından ilgi çekici bulunması ve Geç Gotik Döneminin de benimsenmesinden hemen sonra ortaya çıkmıştır.

Çocukken okuduğumuz masal kitaplarında, izlediğimiz çizgi filmlerde ve en çok da günümüzde çekilen Ortaçağ İngilteresi dönem filmlerinde karşımıza çıkman Tudor Mimarisi; çok soğuk iklim koşullarından korumak amacıyla tasarlanmış bir tarzdan esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Özellikle Kuzey Amerika, Tudor Mimarisi için en uygun yerler arasında görülmektedir.

Günümüzde daha çok iç mimari alanında uygulanan taş ve ahşabın muhteşem uyumunu yansıtmaya devam eden Tudor Mimarisi, Amerika’da özellikle 19. yüzyıl zamanlarından ll. Dünya Savaşı’na kadar sık sık tercih edilmiştir. Ayrıca, Tudor döneminde birçok eski bina yeniden inşa edilmiş, binalara yeni eklemeler yapılmış ve de süslemelerle tekrardan farklı bir tarzda dekore edilmiştir.

Tudor mimarisine masalsı bir görünüm veren özelliklerinin başında dik eğimli çatısı tuğla kaplı dekoratif bacaları, süslü giriş kapıları ve ahşap ile taş kaplaması yer alır.