Sıfır Atık ile Evinizde İsrafı Önleme Yöntemleri

Hepimizin isteği evimizde hiç atık çıkmadan, uzun süre çöp poşetini değiştirmeye ihtiyaç duymamak. Bu düşünce kulağa biraz zor gelse de atacağımız küçük adımlarla evimizde israfı önleyecek alışkanlıklar elde edebilmek mümkün.

Evimizde israfı önlemek bütçemize katkı sağladığı gibi çevremizi de koruyarak daha minimalist bir yaşama adım atmış oluruz. Bu motivasyonla hareket ederek israfı nasıl önleriz sizin için bir araştırma yaptık.

Alışverişe Çıkmadan Önce Hazırlıklı Olun

Alışverişe çıkarken yanınıza son yıllarda çok moda olan bez çanta alabilirsiniz. Ayrıca yanınızda kağıt kese bulundurabilirseniz ekmek gibi ürünleri bu şekilde taşıyabilirsiniz. Böylece hem poşete para vermemiş olur hem de poşet kullanmayarak çevre kirlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Çöp Kovalarınızı Sınıflandırın

Mutfağınızdaki çöpleri tek bir çöp kutusuna atmak yerine en az iki farklı renkte çöp kovası edinerek atıklarınızı sınıflandırabilirsiniz. Kovaların birisine organik atıkları koyup, kompost yapmak üzere biriktirebilirsiniz. Diğer kovaya geri dönüştürülebilir malzemeleri biriktirebilirsiniz. Kağıt atıkları için de evinizde ayrı bir geri dönüşüm kutusu bulundurabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Malzemelerden Kaçının

Evinizin dışında günlük hayatta da israfı önlemek için karton bardak, pipet, pet şişe gibi tek kullanımlık malzemeler kullanmak yerine yanınızda termos taşıyabilirsiniz. Faturalarınızı da elektronik olarak almayı talep edebilirsiniz.

Tüketim Alışkanlığınızı Değiştirebilirsiniz

Yeni şeyler almayı her insan gibi çok seviyoruz. İsrafı önlemede satın almak yerine elimizde olanı kullanarak tüketim masraflarımızı düşürebiliriz. Bu isteğimizi kontrol ederek sadece ihtiyacımız olan alabiliriz. Bunun için de alışverişe çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi oluşturmak işimizi kolaylaştıracaktır.